Baran konuştu: Düzenlemeler sektöre nefes aldırdı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”’in 31 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi, ATO üyeleri tarafından olumlu karşılandı. ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO üyelerinin gayrimenkul ve ikinci el taşıt satışlarına ait yeni düzenlemeye ait talebini Ticaret Bakanlığı’na ilettiklerini hatırlatarak, “Reel kesimi destekleyen ve üyelerimizin görüş ve taleplerine kulak veren Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat’a teşekkür ederiz” dedi.

ATO’nun 62 No’lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kenan Bayram ve üyelerinin dalın nabzını başarılı bir formda tuttuğunu kaydeden Baran, “Dijitalleşme ile birlikte taşınmaz ticareti konusu da internet siteleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Komitemiz Lideri Sayın Bayram başkanlığında bu prosedürün oluşturduğu haksız rekabeti, tüketicinin nasıl yanıltıldığını, piyasaların istikrarının nasıl bozulduğunu ayrıntılarıyla anlatıyordu. Mevzuyu Ticaret Bakanlığımızın gündemine taşıdık” tabirlerini kullandı.

“İLANLARA GETİRİLEN YASAL FREN BÖLÜMLERE NEFES ALDIRDI”

Baran, tıpkı biçimde ikinci el araç satışlarına ait de 50 No’lu Motorlu Kara Taşıtı Satıcıları Meslek Komitesi’nin Aydın Erkoç başkanlığında aktif çalışmalar yürüttüğünü bildirerek, şunları kaydetti:

“Her iki bölümde de taşınmaz ve ikinci el araç satışı ilanlarındaki gerçeği yansıtmayan, düzmece ve aldatıcı ilanlarla ilgili kesimler sorun yaşıyordu. Düzgün, dürüst bir biçimde iş yürütmeye çalışan üyelerimiz haksız rekabet karşısında bölümde emeği olmayan ancak çıkar sağlayan beşerlerle çaba ederek iş yürütmeye çaba gösteriyordu. Aldatıcı, düzmece, fiyat manipülasyonu yapan ilanlar hem piyasaların istikrarını bozuyor hem de ticareti ve ekonomiyi olumsuz etkiliyordu. Gayrimenkul ve ikinci el araç satışında ilanlara getirilen yasal fren dallara nefes aldırdı. Üyelerimizin görüş ve taleplerine kulak veren Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat’a teşekkür ediyorum.”

“SPEKÜLATİF FİYAT ARTIŞLARININ ÖNLENMESİ, KAYIT DIŞILIĞIN ORTADAN KALKMASINA KATKI SAĞLAYACAK”

Baran, kimlik doğrulama ve para cezalarının geçersiz ve aldatıcı ilanları önlemede tesirli olacağına inandığını kaydederek, “Yasalara nazaran emlak ofisinin yetki dokümanı sahibi olması, satışı yapılacak gayrimenkul için de mal sahibi ile yetkilendirme mukavelesi imzalaması kural. Lakin makûs niyetli şahıslar ilan sitelerine uydurma bilgilerle giriş yaparak fahiş fiyatlar belirliyor, piyasaları manipüle edebiliyor. Birebir durum ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti için de kelam konusu. Yetki dokümanı bulunmayan bireyler, kayıt dışı ticaret yapmış oluyor. İlan siteleri üzerinden dolandırıcılık yapanlar ise hem vatandaşlar hem de oluşturdukları olumsuz algı nedeniyle dalda faaliyet gösteren işletmeler açısından başka mağduriyetler meydana getiriyor. Yasal düzenlemenin spekülatif fiyat artışlarının önlenmesine, haksız rekabet ve kayıt dışılığın ortadan kalkmasına katkı sağlayacağına inanıyorum” tabirlerini kullandı.

Baran, her iki komitenin çalışmalarıyla dal üyelerinin nefes aldığını belirterek, “Sektörlerin nabzını tutarak, sorunu gören ve tahlil üreten komitelerimizi de yürekten kutluyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir