Balıklıgöl’deki balıklar stresten mağaracıklara kaçtı

Harran Üniversitesi Bozova Meslek Yüksekokulu (MYO) Su Eserleri Programı Lideri Ömer Sait Kılıç, “Balıklıgöl’deki bulanıklığın sebebi etraftan gelen selin meydana getirdiği çamur yükü. Bu, kaynak suyunun açılmasıyla düzelecek. Balıklar da su açılınca ortaya çıkacak” dedi.

AA’nın haberine nazaran Kılıç, Balıklıgöl’ü anlık olarak rastgele bir olaya karşı daima takip ettiklerini söyledi.

Balıkların sıhhati, Balıklıgöl’ün durumuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Kılıç, “Maalesef dünkü sel felaketiyle birlikte Topdağı’ndan, mağaralar bölgesinden, üstüne üstlük de öbür kanalın taşmasıyla birlikte Balıklıgöl’ü 1-1,5 metre yüksekliğinde su kapladı. Gelen çamur yükü Balıklıgöl’ü kirletti. Balıklarda gerilim ortamı oluştuğu için şu anda balıklar göl içindeki çeşitli mağaracıklara geçmiş durumdalar. Bizim stok havuz dediğimiz havuzlarda şu anda balıklar bulunuyor ancak onların yüzeye çıkması vakit alır” dedi.

‘STRES ALTINDALAR’

Balıklıgöl’de şu anda oksijen ölçüsünün 8mg/L düzeylerinde olduğunu ve gölün 24 saat havalandırıldığını aktaran Kılıç, şöyle konuştu:

“Bu bulanıklığın sebebi etraftan gelen selin meydana getirdiği çamur yükü. Bu, kaynak suyunun açılmasıyla düzelecek. Balıklar da su açılınca ortaya çıkacak. Canlılar tabiatı gereği gerilim altında inançlı ortamlara çekilirler. Şu anda balıklar inançlı ortamlarına çekilmiş vaziyetteler, vakitle ortaya çıkacaklar. Tabi selle kanallara geçmiş olan balık cinsleri olacak, onlar da kanallarına geri dönerler.”

‘BALIKLARIN DAYANIKLILIKLARI YÜKSEK’

Balıklıgöl’ün içindeki balıkların sazan familyasına mensup balıklar olduğunu, kirlilik dayanımlarının yüksek olduğunu lisana getiren Kılıç, bu çeşit bulanıklıkların balıklar için hayati tehlike teşkil etmediğini kaydetti.

Bu cins durumun zelzelede de meydana geldiğini, yaklaşık 10 gün sonra bütün balıkların ortaya çıktığını hatırlatan Kılıç, şöyle devam etti:

“Çamur yükü zelzelede de meydana gelmişti. Bunda da bir hafta 10 güne kadar rastgele bir külfet olmazsa olağana döner diye düşünüyoruz. Her an bu olayın başındayız takımla birlikte. Yaklaşık 10 bireyden oluşan teknik takımız. Burada hem anlık olarak alanda takip ediyoruz hem laboratuvar ortamında tahlillerini yapıyoruz hem de imaj açısından aksilikleri takip altında tutuyoruz. Zelzelede de birebiri olmuştu bir ay evvel onda da söylemiştik. Herkes dedi ki ‘balıklar kayboldu, yok oldu, gittiler’ ancak o gerilim ortamı bittikten sonra bulanıklık açıldıktan sonra herkes balıkları görmeye başladı. Tıpkı halde bu süreç bir hafta 10 gün, 15 gün sürecek o vakit yeniden görürüz inşallah o hoş günleri birlikte. Havalar açılınca da güneş ortaya çıkınca görünümleri daha fazla ortaya çıkacak.”

Öte yandan Şanlıurfa Tabiat Kuruma ve Ulusal Parklar grupları de Balıklıgöl’de incelemelerde bulundu, tahlil için sudan numuneler aldı.

Selle taşınan çöpler sudan temizlenirken, Balıklıgölün’ün yanındaki kanala vatandaşların yem atması sonucu balıkların yüzeye çıktığı da görüldü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir