Bakan Nebati’dan kur korumalı mevduat açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında kur muhafazalı mevduat sistemine ait değerli açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şu halde;

Mersin’de Bakan olarak teşkilattan gelmemizin avantajını kullandık ve kent de beni süratli bir biçimde kabullendi. Güneydoğulu olmamdan kaynaklı da bu avantajı kullandık. AK Parti açısından Mersin’de de bir değişikliği sağladığımızı görüyoruz.

Mersin’de dengelerin AK Parti lehine hakikat yeterli bir formda sürdüğünü görüyoruz.

Kur muhafazalı mevduat sona erecek mi?

Kur muhafazalı mevduat 2021’in 20 Aralık’ında piyasa ile paylaşılan en değerli sac ayaklarından bir tanesiydi ve beklediğimiz faydayı gösterdi. Dövize olan talep azalırken, döviz kurlarındaki oynaklığı da ortadan kaldırdı.

Bunu süreksiz olarak getirmiştik ve hala süreksiz olarak görüyoruz. Elinde TL olan döviz alıp yastık altına çekeceğine parasını bankaya yahut iştirak finansa katıldı. Bunun dövize çevrilmesi konusunda bankalar yardımcı oldu. Döviz olarak tutacağı parası bankada kaldı. Sisteme dahil olmuş oldu. Elinde döviz olanlar da Merkez Bankası kaynakları üzerinden kıymetlendirdi. Şu anda da 2.2 trilyon TL’yi aşmış durumda sistemdeki para.

Kur muhafazalı mevduattan çıkış için yıl sonunu hedefliyorduk lakin küresel ekonomik durumu düşündüğünüz vakit dönüşümün kademeli olarak vakte yayılması konusunda bir irade ortaya çıkmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir