Bakan Ersoy: “İlk etapta hızlı bir şekilde bir Afet Kazı Başkanlığı oluşturuyoruz””

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, zelzelelerde ziyan görmüş tarihi yapıların tekrar ihyası için gerçekleştirilen “Hatay Kültürel Mirasını Yaşatma Projesi” toplantısına katıldı. Ersoy, “Tescilli yapıların enkazı içinde kurtarılabilecek pahalı kültür varlıklarımız var. Birinci etapta süratli bir formda bir Afet Hafriyat Başkanlığı oluşturuyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay Arkeoloji Müzesi’nde bakanlık himayesinde oluşturulan bilim heyeti üyeleri ile bir ortaya geldi. Akademisyenlerle gerçekleştirdiği “Hatay Kültürel Mirasını Yaşatma Projesi” toplantısının akabinde açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Hatay’da yıkılan tarihi yapıların tekrardan restore edilmesi süreci ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Hatay Kültürel Mirası Müdafaa Bilimsel Danışman Konseyi ile birinci toplantılarını gerçekleştirdiklerini lisana getiren Bakan Ersoy, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hasar gören 11 vilayetimizdeki kültür varlıklarının hasarlarının tespitiyle ilgili çok süratli bir çalışmayı zati birinci andan itibaren başlattık. Bu kapsamda Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğümüze bağlı 502 kişilik bir grubumuz tespit çalışmalarını ağır bir halde sürdürüyor. Tıpkı vakitte Vakıflar Genel Müdürlüğümüze bağlı 38 grup ve 77 şahıstan oluşan başka bir grubumuzla vakıf mallarıyla ilgili tespitlerde bulunmaya devam ediyorlar. Saha çalışmaları kapsamında mülkiyeti kamu ya da özel olmasına bakılmaksızın tüm tescilli kültür varlıklarının öteki yapılardan ayrılması sağlayacak muhafaza levhaları takılmış olup, ulaşabildiğimiz yerlere muhafaza bantları da çekilmeye devam ediyor. Artık bugünkü toplantımızda aslında çok değerli birinci adımımızı da atmış olduk. Hatay Kültürel Mirası Müdafaa Bilimsel Danışman heyetimizle birinci toplantımızı yaptık. Aldığımız kararlar doğrultusunda uzman oldukları hususlarda takviye verecek üniversiteleri de davet edeceğiz. Her üniversitenin ehil olduğu bahislerde şayet istekli olarak çalışmak istiyorlarsa onlara da çalışma ortamlarını yaratmak istiyoruz” dedi.

“Yıkılan binaların altında pahalı kültür varlıkları olabilir”

Yıkılan tarihi yapıların enkazlarının altında kurtarılabilecek pahalı kültür varlıklarının olduğunu lisana getiren Bakan Ersoy, “Bugün biliyorsunuz çok sayıda yapı hasar gördü, yıkıldı. Tescilli yapıların enkazı içinde kurtarılabilecek bedelli kültür varlıklarımız var. Birinci etapta süratli bir biçimde bir Afet Hafriyat Başkanlığı oluşturuyoruz. Onlar bu işte uzman olan gruplarda oluşacak ve bu yıkılmış olan tescilli varlıkların, enkazların içinden kurtarılabilecek kıymetleri, kültür varlıklarımızı çıkarıp muhafaza altına alacağız. Enkazlar denetimli bir formda geriye çekilecek. Yeniden bu enkazlar içerisinde daha sonra onarımında kullanabileceğimiz yapı materyalleri var. Bunların da kurtarılması ve sağlıklı ortamlara çekilmesi üzere bir sürecimiz var. Bu süreci de bu gruplar tarafından gerçekleştireceğiz. Bilim Şuramız ve Müracaat Heyetimiz ile birlikte bir yol haritası ve bu yol haritasında uygulanacak temel prensipleri de bu toplantılar sırasında belirleyeceğiz” sözlerini kullandı.

Hatay’da operasyon merkezi kuruluyor

Bilim Kurulu üyelerinin kurmuş oldukları operasyon merkezinde toplanacaklarını söyleyen Ersoy, “Yine aldığımız kararlar doğrultusunda Hatay’da bir operasyon merkezi yani Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğümüz ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile ortak bir operasyon oluşturacağız. İstişare konseyimiz ve Bilim Heyeti üyelerimiz de bu operasyon merkezlerinde toplanacaklar. Süratli karar almamız, hareket etmemiz açısından bunu da değerli görüyorum” biçiminde konuştu.

“Yeni bir öyküyü daima birlikte yazacağız”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay’ın çok katmanlı bir arkeolojik yapıya sahip olduğunu ve bu bölgede yeni bir öyküyü daima birlikte yazacaklarını lisana getirerek, “Hatay, Antakya çok katmanlı bir arkeolojik potansiyele sahip. O yüzden de yalnızca tescilli yapılar kelam konusu değil, arkeolojik yapılar da bulgular da kelam konusu. Biz bilim şuramız ve danışman heyetimizle bir arada aslında bu bölgede yeni bir öyküyü beraberce yazacağız” dedi. – HATAY

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir