Aylardır tartışılıyordu… Putin duyurdu: İlk nükleer silahlar Belarus’ta

Putin, bu silahların sırf Rusya topraklarının ya da devletinin tehdit altında olması halinde kullanılacağını belirtti.Putin, bu silahların sadece Rusya topraklarının ya da devletinin tehdit altında olması halinde kullanılacağını belirtti.

ABD: RASTGELE BİR BELİRTİ GÖRMÜYORUZ

ABD hükümeti, Kremlin’in Ukrayna’ya saldırmak için nükleer silah kullanmayı planladığına dair bir belirti olmadığını söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Putin’in konuşmasının akabinde yaptığı açıklamada “Rusya’nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair rastgele bir belirti görmüyoruz” dedi.

Belarus Rusya’nın kıymetli bir müttefiki ve Putin’in geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinde kıymetli rol oynadı.

Rusya taktik nükleer savaş başlıkları bakımından başka nükleer cephaneliğine nazaran daha zayıf.

DİZGİNLEME GAYESİ TAŞIYOR

St. Petersburg Milletlerarası Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmanın akabinde soruları yanıtlayan Putin, bu atılımın “dizginleme” emeli taşıdığını ve Rusya’yı “stratejik bir hezimete uğratmayı düşünenlere bir hatırlatma” olduğunu söyledi.

Bu silahların kullanılma mümkünlüğü sorulduğunda ise Putin şu cevabı verdi:

“Neden tüm dünyayı tehdit edelim ki? Rus devletine yönelik bir tehlike olması halinde çok önlemlerin kullanılmasının mümkün olduğunu daha evvel de söylemiştim.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir