Artvin’de heykeli yapılan şampiyon boğa 500 bin liraya satıldı

Artvin‘de heykeli yapılan şampiyon boğa 500 bin liraya satıldı

Artvin‘de şampiyon boğa lüks otomobil fiyatına alıcı buldu

ARTVİN – Artvin‘de geçtiğimiz yılın Kafkasör Boğa Güreşleri Şampiyonu 850 kilogramlık ‘Vefa’ isimli boğa 500 bin liraya satıldı. Birebir vakitte heykeli de yapılan boğa, kentte en yüksek fiyata satılan boğa unvanına sahip oldu.

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl klâsik olarak düzenlenen boğa güreşleri, bölgede büyük bir bölüm oluşturuyor. Baş, başaltı, büyükorta, küçükorta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri de bölgede ağır ilgi görüyor. Boğa yetiştiricileri, 400 ile 950 kilogram tartısında olan boğaları büyük itinayla bakıyor. Kentin 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda, geçtiğimiz yıl düzenlenen Artvin‘de 41. Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Şenliği kapsamında düzenlenen boğa güreşlerinde rakiplerini yenerek boşboğa olan 7 yaşındaki 850 kilogramlık ‘Vefa’ isimli boğa bir diğer boğacıya satıldı. Özgür Kamil Koçer ve Hakan Koçer’e ilişkin boğa, 500 bin lira karşılığında, Bursalı işadamı Uğur Yıldız ve Artvinli iş adamı Haluk Koçer’e satıldı.

“Boğacılık Bir Tutku”

Boğayı satın alan ortaklardan Haluk Koçer yaptığı açıklamada, “Boğa kardeşime aitti. İş adamı Uğur Yıldız’la birlikte 500 bin liraya satın aldık. Bizim için maddi kıymeti dışında, asıl olan tutku. Asırlardır devam eden boğacılık geleneği bizim ömür stilimiz. Maliyetler çok fazla, çiftliğimde 18 hayvan var. Yıllık maliyetleri hayli fazla lakin bu bir tutku bunsuz da yapamıyoruz. Vefa’nın yaz uzunluğu bakımları yapıldı, bir haftadır güreşler için hazırlıklara başladık. Kilosu oturduğu vakit Şubat ve Mart aylarında ise egzersizlere başlarız. Gelecek şenliklerde yerimiz alacağız. Hayli iddalıyız Vefa artık genç değil tecrübeli bir boğa. Kolay kolay güreşlerde pes etmeyecektir” tabirlerini kullandı.

Boğa sahiplerinden Zeki Koçer ise (72), “Geçtiğimiz yılın şampiyonu, emeğimizin karşılığını aldık. Çiftliğimizde şampiyon olan boğalarımız oldu fakat Vefa’nın şampiyonluğu öteki hoş oldu. Kafkasör’de birinci olmak, çok pahalı bir şey. Hayvanları sevmedikten sonra bu iş yapılmaz. Seveceksin, bir çocuk üzere bakacaksın. Bana nazaran bedelinin altında satıldı, Vefa, şampiyon boğa bence daha çok pahaya sahip” dedi.

Vefa’nın heykeli yapılıyor

Öte yandan Kafkasör Yaylası’ndaki boğa güreşleri arenasının mülkiyetini satın alan Artvin Belediyesi, geçtiğimiz yıl birinci kere kendi mülkü ismi alında şenliği organize etti. Bu nedenle şenlik öncesi başboğa unvanı alan boğanın heykelini yapma kararı alındı. Vefa’nın heykel üretimi devam ederken, tamamlandığında Kafkasör’de yerini alacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir