Artan faizler ABD ve Avrupa’yı krize soktu

Küresel bankacılık bölümü, banka iflasları ve yaşanan likidite dertleri çerçevesinde güçlü bir süreç yaşıyor. Bilhassa ABD’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan krizler her geçen gün tasaya neden oluyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) mart ayı olağan toplantısında Lider Erdal Bahçıvan da global krize dikkat çekti.

FAİZLER YÜKSELDİ KAYIPLAR BAŞLADI

Bahçıvan, dünya çapında bir müddettir ABD ve Avrupa odaklı finansal gerilim yaşandığını belirterek, uzun yıllar düşük faize alışık ABD ve Avrupa bankacılık sisteminin, faizlerin kısa müddette yüzde 4,5-5 bandına gelince zorlanıyor olmasının temel sorun olduğunu vurguladı. Erdal Bahçıvan, “Faizlerin düşük olduğu devirde ellerinde düşük faizli tahviller bulunduran bankalar, bu periyotta faizlerin yükselmesiyle kayıplar yaşıyor. Ülkemizde de ileride emsal bir durumun yaşanmaması için dikkatli olmamız gerekiyor” dedi.

PANİK BUTONUNA BASTILAR

Yaşanan şok karşısında kamu otoritelerinin adeta ‘Panik butonu’na basarak mevduatlara teminat verdiğini belirten Bahçıvan, şöyle devam etti: “Böylece kısmi bir rahatlama sağlanırken, merkez bankaları da likidite muhtaçlığını karşılamak için swap kanallarını açarak gerilimin denetim altında tutulmasına imkan verdi. Tekrar de kaygıların önümüzdeki periyotta süreceği açık.”

ACİL GÜNDEMLERDEN BİRİ SONDA KARBON VERGİSİ

Bahçıvan, ihracatçı endüstriciler için acil bir başka gündemin AB’nin Sonda Karbon Vergisi düzenlemesi olduğunu ve vaktin giderek daraldığını söyledi. Türkiye’nin son yıllarda ihracatta yakaladığı en değerli avantajlardan birinin de hem eser hem de ülke sayısı tarafından ulaşılan çeşitlilik olduğunu kelamlarına ekledi.

İhracat kredilerinin hissesi artmalı

İhracatı Geliştirme AŞ Genel Müdürü Kasım Akdeniz sürdürülebilir kalkınmada iki değerli kavram bulunduğunu ve bunların, ihracat ve KOBİ’ler olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Biz de toplam krediler içinde ihracat kredilerinin hissesini artırmak ve ihracat kredileri içinde de ihracatçı KOBİ’lerin hissesini artırmaya odaklıyız. Bu da daha fazla üretim, istihdam ve sürdürülebilir kalkınmadan geçiyor.” İSO Meclis Üyesi Süleyman Orakçıoğlu ise, hür ticaret mutabakatlarının endüstricinin önündeki en büyük bariyer olduğunu ve birçok ülkeyle hür ticaret mutabakatları nedeniyle sorun yaşadıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir