Aroma vericilere etiket düzenlemesi!

ANKARA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanlığıi Türk Besin Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Besin Bileşenleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Avrupa Birliği (AB) mevzuatına ahenk çerçevesinde hazırlanan “Türk Besin Kodeksi Aroma Vericiler ve Aroma Verme Özelliği Taşıyan Besin Bileşenleri Yönetmeliği’nde besinlerde kullanılan aroma vericileri, aroma verme özelliği taşıyan besin bileşenlerini, bunların üretimlerinde kullanılan kaynak malzemeler ile bunların kullanım şartları ve etiketleme kurallarını belirlendi.

Yönetmelikte, AB Tüzüğü’nde yapılan değişiklikler çerçevesinde değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe nazaran; aroma verici etiketleme mecburiliği yürürlüğe girdi. Tüketiciye sunulması amaçlanmayan aroma vericiler için ek etiket bilgisi mecburî hale getirildi. Aroma verici husus ve bu maddeyi içeren aroma vericilerin ambalajları yahut kapları üzerinde ‘Aroma verici maddeyi içerir. Foto dönüşümünü önlemek için ışıktan koruyun’ ibaresi ile ‘Işıktan uzak tutun’ biçiminde ibare bulunacak.

Bazı aroma verici unsurlar listeye eklendi, 20 aroma verici hususa ait kullanım şartlarında değişiklik yapıldı ve 22 aroma verici husus listeden çıkarıldı.

Söz konusu yönetmelik değişikliğinin ayrıntılarına ulaşmak için TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir