AP, Polonya’ya düşen füze hakkında hatalı haber yapan muhabiri işten çıkardı

Uluslararası haber ajansı The Associated Press (AP), Polonya’nın Ukrayna hududunda bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım’da düşen füze hakkında yanılgılı haber yapan muhabirinin işine son verdi.

The Daily Beast’te yer alan habere nazaran; AP muhabiri James LaPorta, 2 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın, üst seviye bir ABD istihbarat yetkilisine dayandırarak “Rus füzesi” kaynaklı olduğunu yazması nedeniyle işinden oldu.

AP‘den, The Hill’e bahse ait yapılan açıklamada, “Haberlerimizin yanlışsız, adil ve gerçeklere dayalı olmasını sağlamak için anonim kaynakların kullanımı da dahil olmak üzere, standartlara uyuyor ve uyguluyoruz” sözü paylaşıldı.

LaPorta’nın, isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynağa dayandırdığı haberinin daha sonra yanlış olduğu ortaya çıkmış, AP haberi geri çekerek raporların füzenin “Ukrayna tarafından Rus saldırısına karşı savunma gayeli ateşlenmiş” olabileceğini ortaya koyduğu kaydedilmişti.

Polonya ve NATO tarafından yapılan incelemelerde, düşen füzenin Ukrayna hava savunmasına ilişkin olduğu açıklanmıştı.

Ne olmuştu?

Polonya’nın Ukrayna sonundaki Przewodow köyüne 15 Kasım’da kaynağı belirlenemeyen bir füzenin düştüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Birçok NATO ülkesi, kelam konusu füzelerin Rusya tarafından atılmış olabileceği tezleri üzerine, gelişmenin telaş verici olduğu istikametinde telaşlar lisana getirilmişti.

Olayın akabinde Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur” tabiri kullanılmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kelam konusu füzenin Ukrayna hava savunma sisteminden Rusya’nın seyir füzesine karşı ateşlenmiş olabileceğini, olayın kasıtlı bir taarruz olmadığını söylemişti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de “Rusya hücumlarına karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, kendilerini savunmak için füze fırlattı. Bu füzelerden biri ezkaza Polonya topraklarına düştü” açıklamasını yapmıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir