Almanya’nın yeni savunma bakanı belli oldu

Almanya’da eski Savunma Bakanı Christine Lambrecht‘in istifası akabinde yeni bakanın kim olacağı belirli oldu. AFP’nin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, yeni Savunma Bakanının toplumsal demokrat Boris Pistorius olacak.

Ne olmuştu?

Lambrecht askeri modernizasyon, Ukrayna’ya askeri yardım gönderimi üzere bahislerde yapılan tenkitlerin akabinde istifa etmişti. Bakan Lambrecht, yılbaşı gecesi de havai fişekler atılırken, paylaştığı manzaralı bildiriyle tenkitlerin odak noktası olmuştu.

Almanya’da Rusya-Ukrayna savaşında “etkisiz kaldığı” ve “yanlış söylemlerde” bulunduğu gerekçesiyle eleştirilen Lambrecht, yapıtğı açıklama ile istifasını duyurmuştu.

Lambrecht, medyanın üzerindeki baskısından şikayet ederek istifasını Başbakan Olaf Scholz’a sunduğunu kaydetmişti. Açıklamasında, “Medyanın aylardır şahsıma odaklanması, askerler, silahlı kuvvetler ve Alman vatandaşlarının çıkarına olan güvenlik siyaseti kararları hakkında objektif haber yapılmasına ve tartışılmasına pek müsaade vermiyor. Askerlerin ve ordudaki çok sayıda motive olmuş insanın kıymetli çalışmaları ön planda olmalıdır. Bu nedenle vazifemden ayrılmaya karar verdim” demişti.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir