AKP’li Zengin’den yeni Anayasa teklifi hakkında: Türkiye ve bizim siyasal tarihimiz için en önemli tekliflerden biri

AKP Küme Başkanvekili Özlem Zengin, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifini parti kümesi ismine TBMM Başkanlığına kendisinin sunacağını belirterek, “Bence Türkiye ve bizim siyasal tarihimiz için en değerli tekliflerden biri. Başı örtülü ve başı açık bayanların hukukunu koruyan bir teklif unsuru vereceğiz.” dedi.

Uluslararası Vuslat Platformunca Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir otelde Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde düzenlenen “Ufuktaki Yeni Türkiye: 2053’e Gerçek Türkiye’nin Stratejik Adımları” başlıklı konferanslarda, “Görevlendirmenin zamanlaması prestijiyle kıymetli olduğunu” lisana getiren Varlıklı, şöyle devam etti:

“Biz siyasetçiler o denli bir noktadayız ki her problem bizim sıkıntımız. Bugün konuştuğumuz her şeyin yapılabilme iradesinin altında siyaset yatıyor. Şayet Türkiye’de siyasetin gücü olmasaydı, şayet Türkiye’de AK Parti’nin gücü olmasaydı, şayet Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi, katkısı ve 20 yıldır Türkiye’yi yönetmesi olmasaydı bunların hiçbirini yapamazdık. O sebeple aslında bizim yaptığımız şey milletvekilleri olarak Meclis’te bütün bu Türkiye’de var olan sorunlarımızla alakalı hayallerimizin gerçekleştirilmesi için siyasetin gücüdür.”

Özlem Varlıklı, AKP’nin kuruluşundan itibaren bu partide çalışanlardan biri olduğunu anlattı.

Başörtülü milletvekillerinin kendisi dahil birinci defa 2015’te seçilebildiğini anımsatan Güçlü, “Yani başörtülü aday olduk ve seçilerek yemin ettik. Daha önce Merve Hanım seçilmişti ancak yemin edememişti. Biz hem aday olduk hem seçildik hem de bir küme arkadaşımızla bir arada -Ravza Hanım da içinde, Merve Hanım’ın kardeşi- bizler yemin edebildik. Ben de birinci defa 27. Devir’de Türkiye’de birinci sefer başörtülü bir bayan olarak Küme Başkanvekili oldum. Bunun çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Meclis’te birinci yeminini ettiğinde, her parti kümesinin yalnızca kendi milletvekilini alkışlamasının kendisine tuhaf geldiğini aktaran Varlıklı, “Meclis’e gelmişiz. Kimse kimseyi tanımıyor. Hepimiz birebir şeyi okuyoruz. Neden birbirimizi alkışlayamıyoruz? Başlangıçtayız, en azından bir ‘Merhaba, güzel olsun.’ diyebiliriz. Şöyle düşünmüştüm: Meclis’in güçlü olmasının en değerli noktası, milletvekillerinin kendi ortak aklını oluşturması lazım.” değerlendirmesinde bulundu

Zengin, gelecek hafta TBMM Başkanlığına çok kıymetli bir anayasa teklifi sunacaklarını bildirdi.

Teklifin içeriğine değinen Güçlü, şu bilgileri verdi:

“Grubumuz ismine bu teklifi ben vereceğim. Bence Türkiye ve bizim siyasal tarihimiz için en kıymetli tekliflerden biri. Başı örtülü ve başı açık bayanların hukukunu koruyan bir teklif hususu vereceğiz. Ben isterim ki milletvekilleri kendi ortak iradesini kullanarak, kendi aklını, kendi vicdanını kullanarak bu teklife kendisi karar versin; hangi oyu vereceğine. İşte o vakit Türkiye Büyük Millet Meclisi gerçek manada çok güçlü olabilir diye düşünüyorum.”

İnsanların kendisine anlatılanlara kolay inanmaması gerektiğini, inananların birinci probleminin sorgulamak olduğunu belirten Varlıklı, şunları kaydetti:

“Çok kolay inandığımızı düşünüyorum. Beşerler bazen toplumsal medyada ‘Acaba?’ demeden, ‘Gerçekten bu türlü mi?’ demeden, sorgulamadan, dünya ve ahiret tasası taşımadan paylaşıyor, anlatıyor, yazıyor ve hatta hakaret ediyor. Ne kadar kolay birbirimizi yermek. Biraz merhamet lazım. Ben siyasetin de hayatın da biraz merhametle yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.” (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir