AFAD Başkanı anlattı: 12 Kasım’da saat 18.57’de tüm Türkiye’de yapılacak tatbikat nasıl gerçekleştirilecek?

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı, Düzce Depremi’nin yıldönümü olan 12 Kasım’da ülke genelinde büyük bir tatbikata hazırlanıyor. 

NTV yayınına katılan AFAD Lideri Yunus Sezer, “Bir siren sesine yer vermeyeceğiz, dehşete neden olmasın diye. Vatandaşlarımızdan yalnızca ‘çök-kapan ve tutun’ hareketini bekliyoruz. Toplanma alanlarına gitmelerini bu tatbikatta planlamadık” dedi.

TIKLAYIN | 12 Kasım’da saat 18.57’de tüm Türkiye’de tatbikat yapılacak

Sezer şunları kaydetti:

-‘Çök-kapan-tutun’ tatbikatında vatandaşlar hangi mecralardan ne tıp ikazlar görecek ve vatandaşın tatbikata direkt iştiraki üzere bir durum var mı?

”Öncelikle burada değişik vesilelerle vatandaşlara tatbikatı duyurduk. Tatbikatın öncesinde büyük bir hazırlığımız oldu. Afetle ilgili bir yol haritası belirledik. Geçen yıl eğitim yılımızda ve bu vesileyle 56 milyon beşere afet farkındalığı noktasında ulaştık. Başta toplumsal medya hesaplarımızdan tatbikatın nasıl olacağını paylaşıyoruz. Öncesi ve sonrası yapılacaklarla ilgili kamu spotları da yayımladık. 

Bu tatbikatlar ülke kapasitesini kullanmayı ağır bir biçimde öğreniyoruz ve eksiklerimizi tespit ediyoruz. 

Bugün, cuma ve cumartesi günü 3 tane bilgilendirme SMS’i göndereceğiz. Bu tatbikata dikkat çekeceğiz ve herkesin iştirakini bekleyeceğiz. Evvel bir sesli ihtar gelecek, ”Türkiye genelinde zelzele anı ülke tatbikatıdır, bütün vatandaşlarımız tatbikata katılacaktır” duyurusu yapılacak.  12 Kasım’da tatbikat anında televizyon ve radyolardan bildirimiz iletilecek’.

-Deprem öncesi, sarsıntı sırasında ve sonrasında ne yapmaları gerektiği konusunda neler söylenecek?

”Bir siren sesine yer vermeyeceğiz, endişeye neden olmasın diye. Vatandaşlarımızdan yalnızca ‘çök-kapan ve tutun’ hareketini bekliyoruz. Toplanma alanlarına gitmelerini bu tatbikatta planlamadık”

-Türkiye’nin sarsıntı gerçeğine ait dikkat alımlı bilgiler paylaştınız haftabaşında. Bu bilgilere nazaran, yalnızca 2022 yılında şu ana kadar 17 bin zelzele gerçekleşti. Aletsel periyottan, yani 1900 yılından itibaren 6,5 ve üzeri büyüklükte 19 adet yıkıcı sarsıntı yaşandı. Zelzele hazırlıkları kapsamında siz neler yapıyorsunuz son devirde?

Biz afet sonrasında muhakkak telefon görüşmelerini istemiyoruz, zira çizgilerde yoğunluk olabiliyorlar ya da kesilme gerçekleşebiliyor. Bizim uygulamamız üzerinden ya da SMS üzerinden haberleşmelerini rica ediyoruz”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir