28 Şubat’ta tankların yürütülmesi emrini veren İzzettin İyigün öldü

1997 yılında İran’ın Ankara Büyükelçisi’nin de katıldığı Kudüs gecesinde yapılan şovların ardından Sincan’da tankların yürütülmesi buyruğunu veren emekli Korgeneral İzzettin İyigün hayatını kaybetti.

O periyot Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Kumandanı olan İzzettin İyigün, İstanbul Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

“28 ŞUBAT’TA SİNCAN’DA TANKLARI YÜRÜTEN BENİM” 

İyigün “28 Şubat’ta Sincan’da tankları yürüten, balans ayarı yapan benim” demişti.

28 Şubat soruşturması sırasında tutuklanan ve daha sonra özgür kalan emekli generalin davası zamanaşımı nedeniyle düşürülmüştü.

Ancak Yargıtay’ın bozma kararı sonrası 16 eski kumandan ile birlikte tekrar yargılanmaya başlandı.

28 ŞUBAT TALİMATINI BU TÜRLÜ ANLATMIŞTI

AA’nın aktardığına nazaran İzzettin İyigün, tankları ile ilgili olarak yıllar sonra şu açıklamayı yapmıştı:

“Kara Kuvvetleri Kurmay Lideri Doğu Aktulga beni aradı ve “Sincan’dan 80 tank geçir” dedi. Bunun hata olacağını, sorumluluğunun büyük olduğunu anlattım lakin ikna edemedim. İki gün sonra planlı bir yürüyüşümüz vardı, onu erkene aldık. 80 tankı 20’ye indirdim. Konvoy Sincan’dan geçti.”

İZZETTİN İYİGÜN KİMDİR?

İzzettin İyigün, 19 Ağustos 1938 tarihinde Kilis’te doğdu. 1956’da Işıklar Askerî Lisesinden, 1958’de Kara Harp Okulundan mezun oldu.1959’da Topçu Okulunu, 1965’te Kara Harp Akademisini ve 1979’da NATO Savunma Kolejini bitirdi.

1984’te tuğgeneral, 1988’de tümgeneral, 1992’de korgeneral rütbesine terfi etti. Korgeneral rütbesiyle Eğitim ve Doktrin Komutanlığı yaptı. 28 Şubat Süreci sırasında bu misyonu yürütürken Doğu Aktulga’nın verdiği buyrukla Sincan’da İyigün’e bağlı birliklerden çıkan tanklar tatbikat yaptı. 1997’de emekli oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir