Yaptırımların ardından İstanbul Boğaz’ı yakınlarında Rus petrol tankeri yoğunluğu

AB ülkelerinin geçen hafta Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole yönelik yeni yaptırımlarının hayata geçmesiyle Rus ve Kazak petrolü taşıyan gemileri İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde yoğunluk oluşturdu.

Avrupa Birliği’nin tavan fiyatla birlikte gelen yeni yaptırımları Rus petrolü taşıyan gemilerin sigorta sorunu ile müsabakasına neden oldu.

Bloomberg HT’nin aktardığı habere nazaran, sigorta mektubu olmayan ve Boğazlardan geçmek isteyen Rus ve Kazak petrolü taşıyan gemiler bekletiliyor. Bu nedenle İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde Rus ve Kazak petrolü taşıyan gemilerin biriktiği görülüyor.

Financial Times’ın aktardığı habere göre ise en az 19 petrol tankeri İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nda bekliyor. Haber için değerlendirmelerde bulunan ABD Hazine yetkilisi, “Türkiye’nin yeni siyasetinin gemilerin geçişini nasıl karmaşıklaştırabileceğinin farkındayız” dedi. Britanya’dan bir yetkili ise “endişelerini” lisana getirdi.

AB yaptırımları dün yürürlüğe girdi

Cuma günü yürürlüğe giren tavan fiyat uygulamasının akabinde Türk sularındaki petrol taşıyan gemilerden ‘sigorta mektubu’ garantisini sağlaması isteniyor. Türkiye’nin sigorta uygulaması AB’nin 5 Aralık itibariyle yürürlüğe giren yaptırımlarına bir karşılık olarak nitelendiriliyor.

AB ülkeleri 2 Aralık’ta, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında mutabakata varmıştı. G7 ve AB ülkeleri tıpkı vakitte 5 Aralık’tan itibaren de Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı uygulamasına başlama kararı almıştı.

Kazak gemileri de var

Gemileri risklere karşı sigortalayan London P&I Club web sitesinden yaptığı açıklamada küresel tanker filosunun yüzde 95’ini kapsayan International Group of P&I Club’a atıfta bulunarak Türkiye’nin talep ettiği mektupların şu an temin edilemeyeceğini söyledi.

Karadeniz’den gelen yalnızca Rus petrol gemilerinin değil, Kazakistan gemilerinin de kelam konusu uygulamaya tabi olduğu söz ediliyor. Gemileri takip eden datalar de Boğaz yakınında birçok geminin beklediğini gösteriyor.

Ancak mahallî liman yetkilileri tüm tankerlerin bekletilmediğini, Rus denizcilik şirketi Sovcomflot PJSC’nin cumartesi günü gerekli mektubu temin ederek geçişinin sağlandığını belirtti.

 

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir