Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 85,91 puan azalırken, toplam süreç hacmi 116,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,42 ve holding endeksi yüzde 1,83 kıymet kaybetti. Kesim endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 1,76 ile madencilik, en çok kaybettiren ise yüzde 4,20 ile turizm oldu.

Analistler, global piyasalarda para siyasetlerine ait belirsizliklerin yatırımcıların odağındaki yerini koruduğunu belirtti.

Bu hafta ağır makroekonomik data takviminin piyasaların istikameti üzerinde tesirli olmasının beklendiğini aktaran analistler, yarın Avrupa Merkez Bankası Lideri (ECB) Christine Lagarde‘ın açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını söyledi.

Yarın data gündeminde yurt içinde finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler itimat endeksi, yurt dışında ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet dalı Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) öne çıkacağını bildiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 ve 5.700 puanın direnç, 5.400 ve 5.340 düzeylerinin dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir